To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
phpBB2 by Przemo
Support forów phpBB2 modified by Przemo

F.A.Q. - Najczęściej Zadawane Pytania - Jak pos?ugiwa? si? plikami .patch

spy - 23-01-2006, 02:21
Temat postu: Jak posługiwać się plikami .patch
Jeśli chcesz szybciej i prościej zainstalować modyfikację lub poprawkę do forum by Przemo, jest więcej niz wskazane abyś przeczytał/a tę instrukcję zamieszczoną poniżej.
Wszelkie pytania, które mogły się pojawić po przeczytaniu instrukcji powinny być zadawane tutaj: http://www.przemo.org/php...ic.php?p=149785
W tym temacie będą dopisywane jedynie dodatkowe porady lub szczegółowe rozwinięcia instrukcji posługiwania się narzędziami diff oraz patch.

====================================================================
====================================================================

Instrukcja nakładania modyfikacji/aktualizacji za pomocą pliku .patch (PATCH = łata)
Na przykładzie modyfikacji ColorRans

MODYFIKACJIE I POPRAWKI W POSTACI PLIKÓW .PATCH ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ: http://www.przemo.org/php...wforum.php?f=59
Podczas tworzenia plików .patch dołożono wszelkich starań, aby po ich instalacji forum działało zgodnie z oczekiwaniami Twoimi i autora modyfikacji/łaty. Jednakże o ile plik nie był utworzony przez autora, to nie można zaręczyć, że wkradł się jakiś błąd, ponieważ patche są budowane na podstawie udostępninych przez autora plików bądź instrukcji. Jeśli wystąpią jakieś problemy, zawsze możesz poprosić o pomoc lub skorzystać z tamatu założonego przez autoramodyfikacji - link jest zawsze podawany w poście, który zawiera załącznik z patchem.

ZANIM COKOLWIEK ZACZNIESZ ROBIĆ PRZECZYTAJ DOKŁADNIE PONIŻSZY TEKST!
JEŚLI GO NIE ZROZUMIESZ, NIE PROŚ O DODATKOWE WYJAŚNIENIA - TEJ INSTRUKCJI CHYBA NIE DA SIĘ PROŚCIEJ NAPISAĆ


1. Ściągnąć plik diffpatch-mingw.exe ze strony http://mamedev.org/updates.html ( http://mamedev.org/tools/diffpatch-mingw.exe )
2. Rozpakować (uruchomić) i pliki diff.exe oraz patch.exe przekopiować do katalogu C:\Windows (lub tam, gdzie jest zainstalowany Windows)
3. Na dysku C:\ utworzyć katalog o nazwie Przemo
4. Ściągnąć na dysk twardy komputera wszystkie pliki forum z serwera; najlepiej aby to był cały katalog zawierający forum

STOP! Jeśli nie rozumiesz jak zrobić cokolwiek, co jest napisane powyżej, to nie czytaj dalej!
Znajdź kogoś, kto rozumie, posadź tę osobę przed własnym komputerem i poproś aby całą operację wykonała za Ciebie.


5. Do katalogu C:\Przemo przekopiować ZAWARTOŚĆ ściągniętego katalogu z forum (w katalogu Przemo ma się znaleźć dużo plików i katalogów, a nie jeden!)
6. Ściągnąć z załącznika plik CR_194.zip i wypakować z niego plik CR_194.patch
7. Skopiować plik CR_194.patch do katalogu C:\Przemo
8. Jeśli będzie modyfikowany styl (tak jak w tym przykładzie), wejść do katalogu ze stylami, zmienić nazwę katalogu subSilver na subSilver-1, a nazwę katalogu ze stylem, który ma być zauktualizowany na subSilver
9. Kliknąć Start, potem Uruchom, wpisać cmd i kliknąć OK - uruchomi się okienko DOSowe
10. W okienku dosowym wpisać c:
11. W okienku dosowym wpisać cd \Przemo
12. W okienku dosowym wpisać:

DLA ŁAT ZAWIERAJĄCYCH ZMIANY W PLIKACH STYLU (czyli również dla ColorRanks): patch -F 3 -p1 < CR_194.patch
DLA INNYCH PATCHY: patch -p1 < nazwa_pliku.patch

MA POJAWIĆ SIĘ COŚ PODOBNEGO DO TEGO, CO JEST PONIŻEJ:
    C:\Przemo>patch -F 3 -p1 < CR_194.patch
    patching file "admin/admin_groups.php"
    patching file "admin/admin_ranks.php"
    patching file "admin/admin_users.php"
    Hunk #1 succeeded at 938 (offset 31 lines).
    Hunk #3 succeeded at 1294 (offset 31 lines).
    patching file "common.php"
    Hunk #1 succeeded at 365 with fuzz 2 (offset 27 lines).
    patching file "groupcp.php"
    Hunk #8 succeeded at 906 (offset -1 lines).
    Hunk #10 succeeded at 1003 (offset -1 lines).
    Hunk #11 succeeded at 1093 (offset 4 lines).
    Hunk #12 succeeded at 1162 (offset -1 lines).
    Hunk #13 succeeded at 1190 (offset 4 lines).
    Hunk #14 succeeded at 1210 (offset -1 lines).
    Hunk #15 succeeded at 1232 (offset 4 lines).
    Hunk #16 succeeded at 1253 (offset -1 lines).
    Hunk #17 succeeded at 1282 (offset 4 lines).
    patching file "includes/constants.php"
    Hunk #1 succeeded at 192 (offset 3 lines).
    patching file "includes/functions.php"
    patching file "includes/functions_color_rank.php"
    patching file "includes/mods_info/color_ranks.php"
    patching file "includes/page_header.php"
    patching file "includes/topic_review.php"
    patching file "includes/usercp_viewprofile.php"
    Hunk #1 succeeded at 97 (offset 5 lines).
    patching file "index.php"
    Hunk #1 succeeded at 288 (offset 16 lines).
    Hunk #3 succeeded at 443 (offset 16 lines).
    Hunk #5 succeeded at 743 (offset 16 lines).
    patching file "language/lang_polish/lang_admin.php"
    Hunk #1 succeeded at 1381 (offset -86 lines).
    patching file "language/lang_polish/lang_main.php"
    Hunk #1 succeeded at 1386 with fuzz 3 (offset -1 lines).
    patching file "memberlist.php"
    patching file "modcp.php"
    Hunk #1 succeeded at 1245 (offset -1 lines).
    Hunk #3 succeeded at 1722 (offset -1 lines).
    patching file "search.php"
    Hunk #1 succeeded at 692 (offset -4 lines).
    Hunk #3 succeeded at 999 (offset -9 lines).
    patching file "shoutbox_view.php"
    patching file "staff.php"
    patching file "templates/subSilver/admin/group_edit_body.tpl"
    patching file "templates/subSilver/admin/ranks_edit_body.tpl"
    patching file "templates/subSilver/admin/ranks_list_body.tpl"
    patching file "templates/subSilver/groupcp_info_body.tpl"
    patching file "templates/subSilver/groupcp_user_body.tpl"
    patching file "templates/subSilver/index_body.tpl"
    Hunk #1 succeeded at 74 with fuzz 3 (offset -4 lines).
    patching file "templates/subSilver/memberlist_body.tpl"
    patching file "templates/subSilver/privmsgs_body.tpl"
    patching file "templates/subSilver/viewonline_body.tpl"
    patching file "viewforum.php"
    Hunk #1 succeeded at 287 (offset 1 line).
    Hunk #3 succeeded at 325 (offset 1 line).
    Hunk #5 succeeded at 440 (offset 1 line).
    Hunk #7 succeeded at 1012 (offset 3 lines).
    patching file "viewonline.php"
    patching file "viewtopic.php"
    Hunk #1 succeeded at 903 (offset 8 lines).
    Hunk #3 succeeded at 1750 (offset 8 lines).
    Hunk #5 succeeded at 2219 (offset 8 lines).
    patching file "warnings.php"


UWAGA! Jeśli w dowolnym miejscu powyżej pojawi się słowo FAILED należy przestać wykonywać kolejne czynności.
Aby naprawić błąd należy znaleźć plik/i z rozszerzeniem .rej, przejrzeć je i sprawdzić co się nie udało.
Jeżeli plików jest mało (lub w jednym pliku jest mało tekstu) możesz poprosić o pomoc na forum, które właśnie czytasz.
Jeżeli jesteś tą właśnie nieszczęśliwą osobą, której dotyczą powyższe słowa pamiętaj, aby zapisać zawartość okienka dosowego, ponieważ z pewnością Cię poprosimy o tego loga.
JEŻELI NIE ROZUMIESZ TEGO CO JEST NAPISANE POWYŻEJ LUB NIE WIESZ JAK TO ZROBIĆ, ZLEĆ KOMUŚ WYKONANIE ZA CIEBIE TYCH CZYNNOŚCI (administracja forum nie polega jedynie na klikaniu w Internet Explorerze)
W przeciwnym wypadku napewno zepsujesz sobie forum. Nie miej wtedy pretensji do kogokolwiek poza sobą.


13. Utworzyć katalog C:\paczka
14. Do katalogu C:\paczka przekopiować z katalogu C:\Przemo pliki, które są wypisane po słowach patching file pamietając o tworzeniu po drodze potrzebnych katalogów (ścieżki muszą byc zachowane)
15. W katalogu ze stylem zmienić nazwę katalogu subSilver na nazwę modyfikowanego stylu (czyli przywrócić jego poprzednią nazwę)
16. W katalogu C:\paczka znajdują się w tej chwili zmodyfikowane pliki wraz z katalogami przygotowane do przekopiowania na serwer
17. Nie kasować ani katalogu C:\Przemo, ani katalogu C:\paczka, a tym bardziej katalogu ze wcześniej ściągniętym z serwera forum - to jest Twój backup
18. Przekopiować na serwer pliki z katalogu C:\paczka uwzględniając dodatkowe instrukcje, które znajdziesz w poście zawierającym plik .patch
19. Sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak należy. Jeśli działa, napić się ulubionego napoju, jeśli nie - przywrócić na serwerze zmienione pliki używając tych, które wcześniej zostały ściągnięte z serwera.

INSTRUKCJA dotyczy tylko modyfikacji z użyciem wcześniej przygotowanych plików .patch i jeśli takowych nie posiadasz, nie jest dla Ciebie.
Jeśli jednak udało Ci się za jej pomocą zauktualizować/zmodyfikować forum napisz poniżej o tym podając również, które łaty były nakładane.
W TYM TEMACIE (i tylko w tym) możesz również wyrazić swoje zdanie na temat wyżej opisanego sposobu modyfikowania plików forum w porównaniu do dotychczas używanego formatu plików z opisem ręcznego wprowadzania zmian. Twoje zdanie pozwoli nam na podjęcie decyzji, czy warto tworzyć dla użytkowników pliki .patch, czy też pozostać przy formacie używanym do tej pory.

PODPOWIEDŻ: Wszystkie patche z załącznika można nałożyć za jednym zamachem.


DLA AUTORÓW MODYFIKACJI/ŁAT:
Tworzenie plików .patch

1. Wykonać punkty 1,2 oraz 3 z instrukcji powyżej
2. Do katalogu C:\Przemo rozpakować orginalną paczkę phpBB by Przemo oraz przekopiować katalog forum ze zmodyfikowanymi plikami
(założenie: katalog paczką oryginalną nazywa się oryginalny, katalog z wprowadzoną modyfikacją: mod)
3. Wykonać punkty 9, 10, 11 z instrukcji powyżej
4. W okienku dosowym wpisać diff -urbBiN oryginalny mod > Twoja_nazwa_moda.patch
5. Zmienić nazwę pliku Twoja_nazwa_moda.patch na NazwaModyfikacji_NumerWersjiOryginalnegoForum.patch (przykład: ColorRanks_194.patch)
6. Na podstawie instrukcji powyżej sprawdzić czy mod nakłada się poprawnie na np. wersji 1.9.5
7. Napisać posta w dziale http://www.przemo.org/php...wforum.php?f=59 i dołączyć do niego patcha spakowanego zipem ( jeśli plki jest relatywnie duży, daj znać )

evolucja - 23-05-2007, 12:46

Witam :)
Może wypowiem się pierwszy. Właśnie zaktualizowałem tym moje forum do modyfikacji SpierFriendly. Najpierw jednak zrobiłem to ręcznie, wynik- porażka. Próbowałem zrobić tym patchem ale wyszedł jeden error(wtedy nie wiedziałem, że to tylko jedna linijka do zmodyfikowania) i odpuściłem. Dzisiaj ponownie zrobiłem plikiem patch i po naprawieniu błędu, wynik- sukces. Jeśli bym na początku tym zrobił zaoszczędził bym około 2 dni ;) . Tak więc sposób bardzo fajny. IMHO proponuje skompilować program o nazwie np."FastMod" do którego można by dograć pliki .patch i kliknąć np. Start i automatycznie robiło by tą całą "paczkę" a gdy by był jakiś błąd można by go było naprawić bezpośrednio z programu.

qwerty001 - 18-06-2007, 14:07

link http://www.mame.net/zips/diff_patch.zip nie działa
Goroman - 21-09-2007, 13:32

no właśnie , nie działa
proszę o wstawienie nowego

chelloPL - 25-09-2007, 22:43

Goroman, działa. Masz napisane jak pobrać plik.
spy napisał/a:
Ściągnąć plik diff_patch.zip ze strony http://mamedev.org/updates.html

I jak wejdziesz na stronę to masz link:
Cytat:
You can download a set of native Windows diff/patch tools here.


Plik nazywa się diffpatch-mingw.exe i jest samorozpakowującym się archiwum. Po jego uruchomieniu pojawią się 2 pliki: patch.exe i diff.exe

Goroman - 26-09-2007, 00:58

chelloPL, ok , myślałem że to jest coś innego
strzelba - 02-01-2008, 23:12

spy napisał/a:
Ściągnąć z załącznika plik CR_194.zip

z jakiego zalacznika??

xrut - 02-01-2008, 23:33

Witajcie. Może to głupie ale w okienku dosowym pojawia mi się od razu c:\Documents and Settings\Administrator> i po wpisaniu c: wraca jak bumerang. Każdy dysk jaki wpiszę pojawia się jak trzeba literadysku :\> a po wpisaniu c: wrzuca mnie od razu do katalogu admina. I nie mam pojecia jak z tego wyjsc bo oczywiscie polecenie cd\ Przemo nie działa
chelloPL - 02-01-2008, 23:35

Kod:
cd \Przemo

Pomiędzy "cd" i ścieżką do katalogu jest spacja.

xrut - 02-01-2008, 23:42

Sorki narobilem zamieszania> Chodzilo mi o to że nie mam znaku c:> w oknie dosowym tylko c:\Documents and Settings\Administrator> i nie wiem jak wyjść do głównego katalogu C:\ bo nie pamiętam komend((((
Widmo - 03-01-2008, 00:19

xrut napisał/a:
Sorki narobilem zamieszania> Chodzilo mi o to że nie mam znaku c:> w oknie dosowym tylko c:\Documents and Settings\Administrator> i nie wiem jak wyjść do głównego katalogu C:\ bo nie pamiętam komend((((


sciana...

Kod:
cd c:

xrut - 03-01-2008, 00:27

wielkie dzięki ale chyba zapomniałeś o backslashu :P
pzdrowka

weogrim - 03-01-2008, 17:07

A mógłby ktoś tą instrukcje przerobić na Ubuntu ????
ExtiVe - 06-01-2008, 20:52

strzelba napisał/a:
spy napisał/a:
Ściągnąć z załącznika plik CR_194.zip

z jakiego zalacznika??


Dołączam się do tego pytania... Może ktoś powiedzieć co i jak? Zależy mi strasznie... Bo instaluje Spider Friendly i potrzebna mi instrukcja jak to zrobić.

chelloPL - 06-01-2008, 22:54

ExtiVe napisał/a:
Dołączam się do tego pytania... Może ktoś powiedzieć co i jak? Zależy mi strasznie... Bo instaluje Spider Friendly i potrzebna mi instrukcja jak to zrobić.

Ten plik nie jest potrzebny do modyfikacji SF.
Co i jak się instaluje przy SF, opisane jest tu: http://www.przemo.org/php...pic.php?t=20684

A z plikiem CR_194.zip to był tylko przykład. Zamiast niego pobieracie plik .patch, który chcecie wgrać.

Mam nadzieję, że to rozwieje wszystkie wątpliwości.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group