phpBB2 by Przemo
Support forów phpBB2 modified by Przemo

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload  katalog Forów DyskusyjnychKatalog Forów   FAQ Video tutoriale

Poprzedni temat «» Następny temat
skasowanie konta + postów a prawo
Autor Wiadomość
Myszoor


Posty: 42
Wysłany: 04-04-2014, 11:26   skasowanie konta + postów a prawo

Witam :)

Dziś mam pytanie mało techniczne, ale równie ważne dla "spójności forum". Chodzi o to, że User zażyczył sobie kasacji konta. OK - nie ma problemu. Tyle, że user życzy też sobie skasowania wszystkich swoich postów.

Co to oznacza dla spójności wątków i dyskusji wiemy wszyscy :(

Pytanie do tych z Was którzy przerabiali już podobne "przypadki" - jak tę kwestię reguluje polskie prawo?
Mój delikwent powołuje się przy tym na przepisy o ochronie danych osobowych.

??

PS
Jeżeli było tu coś o tych sprawach to proszę o link, bo sam nic nie namierzyłem.
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
mix


Pomógł: 6 razy
Posty: 134
Wysłany: 04-04-2014, 12:56   

Problem jest w tym, że często ktoś coś wyczytuje w internecie lub źle interpretuje i wydaje mu się, że ma racje. Nie masz obowiązku usuwania postów (całych tematów), ze względu na zapisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wyjątkiem są tylko utwory w rozumieniu prawa autorskiego (to można sobie znaleźć samemu - co obejmuje).
Ostatnio zmieniony przez mix 05-04-2014, 10:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
BRC

Pomógł: 20 razy
Posty: 245
Wysłany: 04-04-2014, 13:26   

Pewnie, że nie ma. Koleś używa straszaka, nie daj się zrobić. Pomyśl sobie, czy jak usuwasz konto z NK, to czy Ci się usuwają posty ze śledzika etc. :mrgreen: Na Twoim miejscu poszedłbym mu na rękę i zaproponował wybranie np. 3 postów, które zgodzisz się usunąć (pewnie się czegoś wstydzi) - to uspokoi atmosferę.
 
     
Myszoor


Posty: 42
Wysłany: 04-04-2014, 13:27   

Czyli, jeżeli on z tym do jakiegoś sądu pójdzie to go wyśmieją a ja jako admin działający w dobrej wierze (bo z chęci zachowania spójności dyskusji) mogę spać spokojnie?

PS
Czy ew. wiecie coś o przypadkach wytoczenia jakichś konkretnych spraw w tych "klimatach"?

@BRC
Sprawa jest o tyle skomplikowana, że trzeba by wyciepać gdzieś 90% postów tego usera a to roz*****łoby kilka wątków ...
 
     
BRC

Pomógł: 20 razy
Posty: 245
Wysłany: 04-04-2014, 13:36   

Nie pójdzie z tym do sądu, chyba, że jest debilem. Wtedy pójdzie, ale nikt jego sprawy nie weźmie, bo nie wszystkie słowa, które wypowiadamy, są od razu utworem. Jeżeli gdzieś podał swoje dane osobowe, imię, nazwisko, to usuń dla świętego spokoju, a całą resztę zostaw i nie przejmuj się dzieckiem . ;)
 
     
Ewa

Posty: 41
Wysłany: 12-05-2014, 09:50   

podepnę się pod temat
jeśli usunęłam konto użytkownika, ale nadal przy jego postach widnieje nick z dopiskiem [usunięty], to czy jest jakiś sposób, by usunąć lub zmienić masowo ten nick? a nawet pojedynczo, bo user ma mało postów...

user upiera się, że jego nick jest rozpoznawalny, przez co jest "daną osobową" wymagającą usunięcia z bazy

próbowałam przez edycję jego postu i zmianę nazwy użytkownika, ale po wysłaniu wraca stara nazwa :(

proszę o pomoc
 
     
Myszoor


Posty: 42
Wysłany: 12-05-2014, 10:18   

Ewa napisał/a:
user upiera się, że jego nick jest rozpoznawalny, przez co jest "daną osobową" wymagającą usunięcia z bazy

Masakra :(

"Mój" chyba się zreflektował, że to czego chciał to faktycznie lekki/e "$#&W$*&" i skończyło się (mam nadzieję) na tym, że wywaliłem zdjęcia z jego postów bo to teoretycznie może w sumie podpadać pod naruszenie jakichś P.A. (foty faktycznie jego były i dotyczyły jego "dzieła") a praktycznie w sądzie nie chce mi się tego sprawdzać.

Żeby tacy pacjenci zaczęli kiedyś ogarniać ile przez te ich głupoty mają roboty ludzie, którzy za to co robią mają jedynie satysfakcję ...
 
     
Piwulek

Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Wysłany: 12-05-2014, 10:24   

1. Możecie zmienić mu nick na "gość x" - nie ma potrzeby kasowania treści postów.
2. Nick nie jest daną osobową.

Dodatkowo, jeżeli ktoś rejestruje się na forum, to na własne życzenie, akceptuje regulamin itd...
Dane osobowe to takie, które mogą w sposób jednoznaczny wskazać konkretną osobę - np. PESEL, ale imię i nazwisko już nie, podobnie jak nr telefonu również nie jest daną osobową. Niech was podadzą nawet do "sądu" - nic im to nie da... :)
_________________
Pozdrawiam
Piwek
Ostatnio zmieniony przez Woytec 17-05-2014, 14:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Ewa

Posty: 41
Wysłany: 12-05-2014, 10:51   

Piwulek napisał/a:
1. Możecie zmienić mu nick na "gość x" - nie ma potrzeby kasowania treści postów.

tak, ale czy to już nie jest za późno? nick mogę zmienić chyba tylko na istniejącym użytkowniku, ten jest już teoretycznie skasowany (i w tym właśnie problem...), a co do kasowania postów, to tę sprawę już mu wyjaśniłam i kasować nie zamierzam, ale skoro te posty mają zostać, on upiera się przy usunięciu nicka :(

Piwulek napisał/a:
2. Nick nie jest daną osobową.

i tego nie byłabym taka pewna... sporo czytałam na ten temat i nie jest to takie jednoznaczne

jakkolwiek imię (bez nazwiska) nie jest daną osobową, to już nick może za taki uchodzić pod warunkiem, że jest rozpoznawalny i można przy użyciu "niskich środków" dojść do ustalenia personaliów osoby, która się nim posługuje

Cytat:

Login
Nazwa użytkownika, która używana jest na potrzeby logowania się do serwisu, może być uznana za daną osobową. Zależy to od tego, czy na podstawie loginu można zidentyfikować - bezpośrednio lub pośrednio (w powiązaniu z innymi informacjami) - osobę posługującą się danym loginem. Głównym czynnikiem wpływającym na to, czy login może być uznany za daną osobową jest możliwość identyfikacji określonego użytkownika z wykorzystaniem dodatkowych informacji - np. tych które posiada administrator serwisu (operator serwisu) bądź tych do których mają dostęp inni użytkownicy.
Nick
Użytkownicy Internetu używają pseudonimów np. na forach internetowych lub w portalach społecznościowych, aby nie wyjawiać swojej tożsamości. Według GIODO nick może być uznany za dane osobowe.
Niezależnie od rodzaju nicku - czy jest on stały czy tymczasowy - system informatyczny lub serwis rejestruje numery IP komputerów, z których dokonywane są działania przez użytkownika. Nazwa (nick) przypisana konkretnemu IP pełni zatem rolę dodatkowej informacji ułatwiającej jego identyfikację. O ile nie wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań, nick może być uznany za dane osoby możliwej do zidentyfikowania.

źródło: http://www.digitalguru.pl...ch-w-internecie

mój "przypadek" jest łatwo rozpoznawalny, ponieważ ma swoją stronę internetową z charakterystyczną nazwą (identyczną z nickiem) i pisze jakieś tam programiki, kody i apki

chciałabym dla świętego spokoju zmienić mu ten nick i nie denerwować się upierdliwym userem, dlatego ponawiam prośbę o wskazówkę, jak zmienić nazwę usuniętego usera
Ostatnio zmieniony przez Woytec 17-05-2014, 14:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Piwulek

Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Wysłany: 12-05-2014, 18:59   

Wydaje mi się, że w takim razie to jest rozwiązanie:
http://www.przemo.org/php...p=769183#769183
_________________
Pozdrawiam
Piwek
 
     
Ewa

Posty: 41
Wysłany: 12-05-2014, 19:15   

też chyba nie, bo to usunie wszystkie posty, a ja chcę tylko zmienić nick na "xxx" i zostawić posty

ale dziękuję Ci za chęć pomocy, bo widzę, że poza Tobą raczej nikt albo nie wie, albo nie chce pomóc ;)
 
     
Majkelo



Pomógł: 1283 razy
Posty: 3081
Wysłany: 12-05-2014, 20:54   

Kod:
UPDATE `phpbb_posts` SET post_username = 'NOWY NICK' WHERE post_username = 'Stary Nick';


Przed wykonaniem, na wszelki wypadek zrób sobie kopię tabeli phpbb_posts. No i oczywiście podmień wartości dot. nicków.
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
Ewa

Posty: 41
Wysłany: 12-05-2014, 21:19   

Majkelo, ogromne dzięki! zadziałało bez problemu! :D

pozdrawiam Cię serdecznie :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum, modyfikacji oraz instrukcji bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15
Polecane serwisy

Najlepsze oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowegoNajlepszy program do sklepu firmowany przez Przem'a

Sklep z gadżetami

serwis laptopów

phpbb

Polisy Ubezpieczeniowe TU Europa

Design Cart - Tworzenie sklepu internetowego

dnirozwoju.pl

Ranking Hostingów HostingOnline.pl

• Zamów reklamę