phpBB2 by Przemo
Support forów phpBB2 modified by Przemo

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload  katalog Forów DyskusyjnychKatalog Forów   FAQ Video tutoriale

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zmniejszyć pojemność bazy SQL? Przyspiesz swoje forum!!!
Autor Wiadomość
SIMtel


Pomógł: 60 razy
Posty: 581
Wysłany: 30-03-2005, 19:58   Jak zmniejszyć pojemność bazy SQL? Przyspiesz swoje forum!!!

Postanowiłem założyć temat w FAQ dotyczacy Zmniejszenia bazy danych SQL oraz przyspieszenia swojego forum tak, aby działało o wiele szybciej.


Co zrobić, żeby moje forum działało szybciej?



:arrow: Usuń z serwera jak najwięcej obrazków, avatarów itp.
:arrow: Wyczyść niepotrzebne tabele w phpMyAdmini'e, głównie mam na myśli:

a) phpbb_logs - usuwa Logi Czynności
b) phpbb_privmsgs - usuwa Prywatne Wiadomości
c) phpbb_privmsgs_text - usuwa Prywatne Wiadomości
d) phpbb_read_history - czyści wszystkie nieprzeczytane tematy/posty
e) phpbb_search_results - czyści Search (wyszukiwarkę na forum)
f) phpbb_search_wordlist - czyści Search (wyszukiwarkę na forum)
g) phpbb_search_wordmatch - czyści Search (wyszukiwarką na forum)
h) phpbb_shoutbox - usuwa wszystkie wiadomości z ShoutBox'a
i) phpbb_topic_view - czyści przegladanie tematów przez wżytkowników

* zaznacza się te tabele w phpMyAdmini'e, a następnie na dole wybieramy "Wyczyszczenie"

:arrow: Kilka razy dziennie należy wykonywać "Optymalizacje bazy danych" w phpMyAdmini'e

* zaznaczamy wszystkie tabele w phpMyAdmini'e, a następnie na dole wybieramy "Optymalizacja"

:arrow: Włączamy na forum "Kompresję GZIP". Przyspiesza to przesyłanie danych z serwera do przeglądarki - dane z serwera wysyłane są w skompresowanej formie, zamiast normalnej, niczym nie zmniejszonej formy, a przeglądarka te dane dekompresuje i wyświetla (a tekst (czyli XHTML/CSS) się dobrze kompresuje). Niestety stara przeglądarka w niektórych warunkach potrafi zgubić pierwsze 2 kB skompresowanej strony (a 2 kB to - przy standardowym kodowaniu - 2048 znaków).

* kompresję GZip włączamy w Panelu Admina->Ogólne->Konfiguracja - domyślnie jest pewnie włączona :)


:arrow: Nie polecam na forum umieszczać takich reklam jak linkor czy reklama google. To wszystko strasznie obciąża forum jak i serwery. Pamietajmy także, że nadużywanie grafiki na forum też jest uciążliwe i forum przez to może chodzić wolniej. Zastanówmy się nad prostą budową strony forum, za dużo dodaktów jest nie wskazane. Proszę także pamiętać, że jeśli jest duża ilość dział na forum to także spowalnia to naszą stronę.

:arrow: Ostatnią bardzo ważna rzeczą jest serwer na którym leży forum. Jeżeli jest to jakaś "darmówka" to bądź pewien, że Twoje forum może wolno chodzić, nawet jeżeli skorzystasz ze wszystkich opcji jakich tutaj napisałem. Polecam serwery komercyjne :)

Gwarantuję, że jeśli ktoś skorzysta z tych wszystkich punktów to forum naprawdę zacznie działać szybciej i lepiej. Jestem pewny w 99,9%

PS. Jeżeli macie jakieś pytania, problemy to pytajcie w tym temacie. Jeżeli ktoś ma jakieś inne pomysły, sugestie odnośnie przyspieszania forum to także proszę pisać :)

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA STRONIE http://phpbb-assistant.com
Ostatnio zmieniony przez SIMtel 09-03-2016, 08:44, w całości zmieniany 11 razy  
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
SouND


Pomógł: 118 razy
Posty: 792
Wysłany: 30-03-2005, 21:08   

SIMtel napisał/a:
Arrow phpbb_privmsgs - usuwa Prywatne Wiadomości
Arrow phpbb_privmsgs_text - usuwa Prywatne Wiadomości



Hmm nie wiem czy to dobry pomysl. Czasem userzy maja swoje rzeczy tam zapisane. Tego kroku ogolnie nie polecam ale inne ww tak :) Najwiecej wam zajmuje phpbb_read_history, phpbb_topic_view i tabele phpbb_search wiec na nich trzeba sie skupic.

Tabele search i read_history mozna rowniez wyczscic w PA jezeli nie macie dostepu do sql.

Kod:
DELETE FROM `phpbb_logs` ;
DELETE FROM `phpbb_privmsgs` ;
DELETE FROM `phpbb_privmsgs_text` ;
DELETE FROM `phpbb_read_history` ;
DELETE FROM `phpbb_search_results` ;
DELETE FROM `phpbb_search_wordlist` ;
DELETE FROM `phpbb_search_wordmatch` ;
DELETE FROM `phpbb_shoutbox` ;
DELETE FROM `phpbb_topic_view` ;


Dodaje tez zapytania jak by ktos chcail do bazy.
_________________
Pamietaj że nie udzielam porad na GG!!
 
     
Tech


Pomógł: 12 razy
Posty: 252
Wysłany: 30-03-2005, 21:46   

Ale traci forum na funkcjonalności jak mu się wyszukiwarką wyczyści.
_________________
@ home.pl
 
     
SouND


Pomógł: 118 razy
Posty: 792
Wysłany: 30-03-2005, 21:47   

Wtedy odbudowa search :)
_________________
Pamietaj że nie udzielam porad na GG!!
 
     
Tech


Pomógł: 12 razy
Posty: 252
Wysłany: 30-03-2005, 21:52   

I wracamy do tej samej wielkości :)
_________________
@ home.pl
 
     
SouND


Pomógł: 118 razy
Posty: 792
Wysłany: 30-03-2005, 21:54   

Bedzie troszke mniejsza :) bo pousuwane posty jakies sie wywala z search
_________________
Pamietaj że nie udzielam porad na GG!!
 
     
SIMtel


Pomógł: 60 razy
Posty: 581
Wysłany: 01-04-2005, 17:38   

SouND napisał/a:
SIMtel napisał/a:
Arrow phpbb_privmsgs - usuwa Prywatne Wiadomości
Arrow phpbb_privmsgs_text - usuwa Prywatne Wiadomości



Hmm nie wiem czy to dobry pomysl. Czasem userzy maja swoje rzeczy tam zapisane. Tego kroku ogolnie nie polecam ale inne ww tak :) Najwiecej wam zajmuje phpbb_read_history, phpbb_topic_view i tabele phpbb_search wiec na nich trzeba sie skupic.

Tabele search i read_history mozna rowniez wyczscic w PA jezeli nie macie dostepu do sql.

Kod:
DELETE FROM `phpbb_logs` ;
DELETE FROM `phpbb_privmsgs` ;
DELETE FROM `phpbb_privmsgs_text` ;
DELETE FROM `phpbb_read_history` ;
DELETE FROM `phpbb_search_results` ;
DELETE FROM `phpbb_search_wordlist` ;
DELETE FROM `phpbb_search_wordmatch` ;
DELETE FROM `phpbb_shoutbox` ;
DELETE FROM `phpbb_topic_view` ;


Dodaje tez zapytania jak by ktos chcail do bazy.



Jestem przekonany, że prawie na wszystkch forach nikt w PW nie ma zapisanych swoich rzeczy. Jeśli jednak maja, to Administrator powinien o tym wiedzień, jeżeli ma w?aczona dla siebie opcję: Czytania Prywatnych Wiadomości. Admin może też za?o? specjalny temat dot. PW z ankieta czy może je usuwać. Raz spotkałem się na pewnym forum, gdzie Użytkownicy mieli w PW zapisane hasła, loginy itd...do swoich poczt e-mail i nie tylko. To poprostu jest ludzka głupota, ale nie ma o czym mówi?. Usuwanie Prywatnych Wiadomości polecam usuwać głównie na dużych forach, tam gdzie jest dobry ruch itp... chociaż w tabeli phpbb_privmsgs pisze ile jest wszystkich wiadmości i jaka jest wielkość :)
To będzie na tyle....:)
 
     
Pawlaker


Posty: 39
Wysłany: 18-04-2006, 21:06   

SIMtel napisał/a:
phpbb_logs - usuwa Logi Czynności
phpbb_read_history - czyści wszystkie nieprzeczytane tematy/posty
phpbb_topic_view - czyści przegladanie tematów przez Użytkowników


jak zrobic, żeby TEGO forum wogole nie zapisywało?
 
     
Bubu91


Posty: 140
Wysłany: 11-09-2006, 04:51   

SIMtel jesteś wielki, naprawdę wielkie dzięki za te info moja baza z 3.2MB zmniejszyła się do 1.3MB wielkie dzięki za taką poradę :) :)

[ Dodano: 14-09-2006, 19:03 ]
Przepraszam że post pod postem, ale mam pytanie, czy są jeszcze jakieś tabele w bazie danych, które można by wyczyścić? :?:
 
     
Przemekc1

Posty: 2
Wysłany: 04-01-2007, 14:07   

A ja mam takie pytanie, czy duża liczba samych postów (użytkowników jest stosunkowo mało i wchodzą na forum raz na czas, czyli nie ma tak, że jednocześnie stronę forum odwiedza wiele osób) powoduje zwolnienie działania forum w jakimś znacznym stopniu?
 
     
mboryna

Posty: 5
Wysłany: 25-02-2007, 09:53   

mam pytanko odnośnie czyszczenia tabeli:

e) phpbb_search_results - czyści Search (wyszukiwarkę na forum)
f) phpbb_search_wordlist - czyści Search (wyszukiwarkę na forum)
g) phpbb_search_wordmatch - czyści Search (wyszukiwarką na forum)

czy wyczyszczenie tych tabeli powoduje, że wyszukiwarka przestaje wyszukiwać słowa na forum?

Bo wyczyściłem tabele i jak wpisuje np. słowo zawarte w poście to nie znajduje :(
 
     
geman


Pomógł: 323 razy
Posty: 1500
Wysłany: 25-02-2007, 13:04   

mboryna, tak, musisz teraz odbudować search (przez PA)
_________________
No PW/GG/mail. Pomagam tylko na forum.
 
     
qwerty001

Posty: 212
Wysłany: 07-05-2007, 18:52   

a ja mam pytanie. czy jak mam forum z grami forumowymi typu skojarzenia, x czy y itd. to da się jakoś zrobić, by w ogóle tego forum nie zapisywało do szukarki, bo i tak w tych tematach nic się nie odszuka? Wyłączyłem nawet do tego zliczanie postów, tylko teraz z tą wyszukiwarką pozostało..
Pozdrawiam
_________________
Kto pomoże? Zła kolejność grup w legendzie
 
     
Stołek

Posty: 5
Wysłany: 18-06-2007, 16:14   

Dołączam się do pytania Pawlaker`a, jak usunąć funkcję zapisywania logów w ogóle?
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
moron

Pomógł: 5 razy
Posty: 243
Wysłany: 05-07-2007, 12:04   

SIMtel napisał/a:
Nie polecam na forum umieszczać takich reklam jak linkor czy reklama google. To wszystko strasznie obciąża forum jak i serwery.
jak niby linkor czy adsense obciaza serwer?
jedyne co to moze spowolnic ladowanie sie strony...
_________________
przenosze fora z fora.pl i innych darmowych serwisow ktore nie udostepniaja bazy!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum, modyfikacji oraz instrukcji bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Najlepsze oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowegoNajlepszy program do sklepu firmowany przez Przem'a

Sklep z gadżetami

mediaclick.pl

serwis laptopów

phpbb

Polisy Ubezpieczeniowe TU Europa

Design Cart - Tworzenie sklepu internetowego

dnirozwoju.pl

Ranking Hostingów HostingOnline.pl

• Zamów reklamę