phpBB2 by Przemo
Support forów phpBB2 modified by Przemo

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload  katalog Forów DyskusyjnychKatalog Forów   FAQ Video tutoriale

Poprzedni temat «» Następny temat
[OffTopic] Ortografia na forach dyskusyjnych - jaki ma wplyw
Autor Wiadomość
Przemo



Posty: 3148
Wysłany: 15-04-2010, 10:44   [OffTopic] Ortografia na forach dyskusyjnych - jaki ma wplyw

Juz w podstawowce zauwazylem, ze nie mam zbytniego problemu z ortografia (ze stylistyka, przecinkami, z blednym pisaniem wyrazow razem lub osobno sie zdarza, jednak nie z typowymi bledami ortograficznymi). Jakos tak mi wchodzilo do glowy i raczej sporadycznie zdarzalo mi sie zrobic byki, a jesli juz to w rzadko uzywanych wyrazach.
I tak bylo do ... niedawna. Od okolo 2 lat obserwuje systematyczna rownie pochyla w dol. Coraz czesciej zdarza mi sie robic bledy.
Czytam duzo... problem w tym, ze nie ksiazek lecz w 50% to co ludzie pisza na forach a drugie 50% to rozne artykuly w sieci.

Dzisiaj sie przerazilem, pisalem przed chwila e-mail do firmy, w ktorej napisalem wyraz: zrobiom !!! To byl dla mnie szok, gdy to po chwili przeczytalem.

Nigdy w zyciu nie zdarzylo mi sie zrobic tego typu bledu.

Doszedlem do wniosku, ze powodem moich coraz wiekszych problemow z ortografia jest to, ze czytam na forach za duzo postow, ktore maja bledy i sie czlowiekowi wbija do glowy.

Teraz dopiero uswiadomilem sobie jak wazne jest pilnowanie na forach ortografii. Ja mam przeciez juz 34 lata i pomimo tego czytanie postow z bledami wypaczylo mi mozg :) A co dopiero kiedy to czyta np. 12 latek? Masakra, cos czuje, ze za 30 lat ortografia bedzie w ogromnych tarapatach.
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
Bucu


Posty: 2127
Wysłany: 15-04-2010, 10:54   

Przemo, po prostu dramat u nas w kraju z tą ortografią. Ja owszem - często piszę z błędami, ale "zrobiom", "puki", "z kąd" raczej mnie się nie zdarza, a mogłoby bo po czytaniu wielu postów z takimi kwiatkami mózg powinien sie juz wypaczyć. Nie wiem dlaczego ludzie robią takie przerażające błędy - ja od małego czytałem sporo. To chyba brak książek sprawia że społeczeństwo się uwstecznia.
_________________
Zanim napiszesz głupi temat, zapoznaj sie z FAQ
Pisanie / Instalacja Modyfikacji / For / CMS , przenoszenie For / CMS / Baz Danych (odpłatnie) - Osoby zainteresowane Proszę o kontakt GG.
Przez GG Pomagam tylko odpłatnie!
 
     
Przemo



Posty: 3148
Wysłany: 15-04-2010, 10:57   

Reakcja lawinowa - jeden napisze z bledem, przeczyta to 100 mlodych osob i czesc z nich zapamieta taki wyraz z bledem i bedzie go pisac blednie.
 
     
Szybki_wsciekly

Posty: 129
Wysłany: 15-04-2010, 11:05   

Niezdedy, tag to jusz f polzce jezd że małolady zamiazd siem uczyć to robiom fora internetowe ...

Hehehe, żart, ja to kontroluję. :D Ale też niekiedy robię błędy.
Ogólnie to cała prawda, człowiek czyta posty z błędami i to zapamiętuje, później podświadomie pisze z blędami.
 
     
kamil_jk_87

Posty: 123
Wysłany: 15-04-2010, 11:30   

Też się zgadzam dlatego na większości for panuje rygor co do ortografii postów każdemu się zdarza robić błędy, ale trzeba je poprawiać, żeby inne osoby ich nie powtarzały.
Dodatkowo zauważyłem, że jak nie jestem jakiegoś wyrazu pewien to najlepiej odręcznie na kartce go napisać z klawiatury to nie działa, pisząc odręcznie po prostu zła forma będzie tak jakoś nie pasować...
 
     
lui754


Posty: 2699
Wysłany: 15-04-2010, 12:20   

Mi się zdarzają literówki typu "zsukam" "jetsem". Sam nie wiem czemu akurat tak się dzieje. Nie patrze na klawiaturę jak piszę czy to może być problem?

Niestety też uczę się błędów, czytając posty na innych forach.
 
     
kamil_jk_87

Posty: 123
Wysłany: 15-04-2010, 12:35   

Podobno jest coś takiego i niby gdzieś tam jest to udowodnione, że podczas czytania ważne żeby pierwsza i ostatnia litera wyrazu się zgadzały, reszta może być poprzestawiana a i tak przeczyta się wyraz poprawnie <mózg sam jakoś zwraca na pierwsza i ostatnia resztę sam dobiera?>... Miałem kiedyś taki tekst, ale niestety gdzieś się zapodział...
 
     
Szybki_wsciekly

Posty: 129
Wysłany: 15-04-2010, 13:29   

kamil_jk_87, Też Słzałeysm o tym i to prdawa...
Myślę że każdy się domyśli co chciałem napisać, a jeśli nie to napisałem "Też słyszałem o tym i to prawda...".
Ja nie miałbym problemu z odczytaniem takiego czegoś.
 
     
arcy



Posty: 3762
Wysłany: 15-04-2010, 13:34   

kamil_jk_87 napisał/a:
na większości for
forów

lui754 napisał/a:
Nie patrze na klawiaturę jak piszę czy to może być problem?
Tak literówki to właśnie minus bezwzrokowego pisania. Mogę Cię pocieszyć, że im więcej będziesz pisał tym mniej literówek będziesz robił :)

Mnie najczęściej zdarzają się błędy zamiany p i b oraz a z e. Żeby było ciekawiej to jeden z objawów dysleksji, której na pewno nie mam, bo w miarę poprawne pisanie w polskim języku nie sprawia mi większych trudności. I tego typu błąd "nabyłem" przez internet - czytając masę tekstów.
Krótki przegląd błędów tylko z tego forum znajdziecie tutaj - http://www.arcy.net/tag/arcymonki/

kamil_jk_87 napisał/a:
mózg sam jakoś zwraca na pierwsza i ostatnia resztę sam dobiera?

http://i9.tinypic.com/4q57rk2.jpg - są specjalne ćwiczenia na poszerzenie pola widzenia aby czytać jeszcze szybciej i ze zrozumieniem. Na takiej właściwości mózgu opierają się kursy szybkiego czytania.
Rozwija się także pamięć i umiejętność kojarzenia. Ale czytanie dłuższego teksty napisanego w ten sposób jest męczące.

Jest jeszcze inna kwestia popełniania błędów - niechęć do słowników nawet tych wbudowanych w przeglądarki! Albo słownik wyłączony, albo wysyłają posty najeżone błędami. Inna sprawa, że słowniki nie wyeliminują nieznajomości zasad.

Może dawniej kładło się w szkołach większy nacisk na polszczyznę. Ja pamiętam regularne dyktanda - jak teraz jest w gimnazjach? Zrobienie 3 błędów na maturze oznaczało jej oblanie. Moja polonistka stosowała metody inne i inteligentnie wyśmiewała błędy jednocześnie tłumacząc regułę.

Nikt nie jest nieomylny, ale jest różnica między staraniem się, a ignorancją w posługiwaniu się ojczystym językiem.
_________________
| Regulamin | F.A.Q. | Szukaj | Oficjalny podręcznik administratora phpBB2 by Przemo |
| arcy.net - nowości ze świata phpBB by Przemo, Opera, Android | w tym państwie pełnym nienawiści, rap po godzinach i luz ponad wszystkim... | Opera Browser
|
 
     
kamil_jk_87

Posty: 123
Wysłany: 15-04-2010, 14:16   

Arcy dobre oko hehe jak widac od błędów nie zawsze da się uciec, może następnym razem na przyszłość już takiego się nie popełni, a macie może takie błędy które notorycznie Wam się powtarzają choć to wiecie a i tak czasem się popełnia ten konkretny błąd ?
Dodam jeszcze, że właśnie dokładnie ten tekst miałem na myśli...
 
     
INIM


Posty: 1652
Wysłany: 15-04-2010, 15:15   

Mi się pogorszyło gdzie włączyłem w pidginie sprawdzanie pisowni. Wtedy się po prostu nie myśli. :) Przemo, może masz to włączone w swoim komunikatorze, albo w przeglądarce?
_________________
Serwis o harmonijce ustnej.
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
 
     
nicon


Posty: 2151
Wysłany: 15-04-2010, 17:58   

kamil_jk_87 napisał/a:
Dodatkowo zauważyłem, że jak nie jestem jakiegoś wyrazu pewien to najlepiej odręcznie na kartce go napisać z klawiatury to nie działa, pisząc odręcznie po prostu zła forma będzie tak jakoś nie pasować...

Jest na to prostszy sposób - wrzucić słowo na google, w wersji poprawnej i niepoprawnej ;-) Google samo poprawi błędne słowo.
_________________
Pozdrawiam, Piotr `nicon` Kowalczyk.
Pomoc poza forum tylko odpłatna.
DBA - jak sama nazwa wskazuje - jest to osoba, która dba o bazy danych.
 
     
Misiek [PL]


Posty: 430
Wysłany: 15-04-2010, 20:51   

Ja osobiście dbam o poprawną pisownie i zazwyczaj nie robię większych błędów bo Firefox czepia się tylko gdy nie ma ą, ę. Wpisałem do Google hasło landwirtschafts simulator 2009.

Kliknąłem w pierwsze forum i jakikolwiek temat i proszę:
Cytat:
wyglondal, kdzies, mugl, zborze, wrucić, krucej, chederem, czensci, spszedaż

Zastanawia mnie teraz jedna kwestia. Czy ludzie robią już specjalnie takie błędy czy naprawdę Polska to kraj analfabetów. Za żadnego "chińczyka" nie zrobiłbym takich błędów. Musiałbym naprawde długo zastanowić by zrobić błąd typu czensci spszedaż.

Dlaczego forum LS? Bo tam najwięcej przesiaduje dzieci i po prostu chciałem Wam przybliżyć obraz wiedzy o gramatyce polskich dzieci w wieku 11-14 ew. 15.
_________________
instalacja modyfikacji # aktualizacja for # przenoszenie for # naprawa kodowania (krzaczków)
tylko dwie rzeczy są nieskończone - pętla while (TRUE) i ludzka głupota, ale tą pierwszą można przerwać za pomocą break;
 
     
mek1942

Posty: 332
Wysłany: 15-04-2010, 21:02   

Ja tam nie zauważyłem, zeby to wpłynęło na moją pisownię. Nie mówię, że wszystko piszę poprawnie językowo i gramatycznie, ale jakiś poziom wypowiedzi myslę, że prezentuję. Jeżeli macie problemy i pojawiają wam się takie "głupie" błędy to polecam w przegląarce Firefox zaznaczyć opcję: "Sprawdzaj pisownię podczas wprowadzania tekstu"
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
Matteo



Posty: 5715
Wysłany: 15-04-2010, 21:07   

Misiek [PL] napisał/a:
Zastanawia mnie teraz jedna kwestia.

Misiek [PL] napisał/a:
wieku 11-14 ew. 15.

Sam sobie dałeś odpowiedź. Dziecku w tak młodym wieku nie zależy czy napisze wrócić czy wrucić. Choć czasami takie dziecko lepiej zna ortografię niż niejeden dorosły człowiek.
Szczególnie takie błędy są na forach o CSach, FIFAch, LSach itp. Dlaczego? Dlatego, że jest tam największy odsetek ludzi młodych. Zobaczcie jakieś forum prawne etc.
Nie mówię, że na takich forach błędów ludzie nie robią, bo zawsze zdarzą się i tacy, ale jest tego o wiele mniej.
Czym to zwalczać? Są różnorakie dodatki do przeglądarek, które sprawdzają poprawność ortografii, są modyfikacje, które sprawdzają ortografię w poście. Dodatkowo przez takie dodatki przysłowiowy Kowalski ma szansę na naukę (taką w przenośni) ortografii. Zapamięta jak dane słowo ma być napisane i jest szansa, że następny raz wyraz napisze poprawnie.
lui754 napisał/a:
Mi się zdarzają literówki typu "zsukam" "jetsem". Sam nie wiem czemu akurat tak się dzieje. Nie patrze na klawiaturę jak piszę czy to może być problem?

Ja miałem to samo. Ale tak jak mówi arcy, czym więcej piszesz - tym mniej takiego typu błędów.
nicon napisał/a:
Jest na to prostszy sposób - wrzucić słowo na google, w wersji poprawnej i niepoprawnej ;-) Google samo poprawi błędne słowo.

Nie zawsze. ;) Czasami dane słowo jest napisane więcej razy błędnie, niż poprawnie. I wtedy klapa.
Można takim ludziom pomagać przy zwalczaniu przysłowiowych byków.
_________________
Fora, strony, sklepy internetowe i wiele więcej...
matteo.fcb(at)gmail.com
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum, modyfikacji oraz instrukcji bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Najlepsze oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowegoNajlepszy program do sklepu firmowany przez Przem'a

Sklep z gadżetami

serwis laptopów

phpbb

Polisy Ubezpieczeniowe TU Europa

Design Cart - Tworzenie sklepu internetowego

dnirozwoju.pl

Ranking Hostingów HostingOnline.pl

• Zamów reklamę